Elementy wyposażenia wnętrz to nie tylko wąsko rozumiane umeblowanie, ale także wiele przedmiotów o charakterze dekoracyjnym. Wśród dodatków stosowanych przy aranżowaniu pomieszczeń często korzysta się również z wyrobów, które łączą w sobie właściwości ozdobne i użytkowe. Dobrym przykładem mogą być ściany tapicerowane, pozwalające na uzyskanie bardzo ciekawych efektów stylizacyjnych, a przy tym stające się ważnymi częściami wystroju podnoszącymi komfort korzystania z przestrzeni, w której zostały wykorzystane. Przekonajmy się, czym są ściany tapicerowane i sprawdźmy, gdzie używa się ich najczęściej.

Ściana z tapicerki– co to takiego?

Ściana tapicerowana to element łączący w sobie funkcje dekoracyjne z użytkowymi. Składa się ze sztywnych płyt, które zostały obłożone odpowiednio dopasowaną pod względem grubości i elastyczności gąbką tapicerską, a następnie obciągnięte wybraną tkaniną. Dla podkreślenia efektu miękkości w wielu przypadkach stosuje się ozdobne przeszycia, czyli pikowanie, a także dodaje ozdobne guziki umieszczane we wgłębieniach i urozmaicające całą strukturę. Ważną częścią ściany tapicerowanej jest rodzaj zastosowanych przeszyć. Tworzą one rozmaite wzory znane z klasycznych mebli tapicerowanych od tradycyjnego karo przez bardzo złożone kształty geometryczne aż po kompozycje asymetryczne. Duże znaczenie ma rodzaj użytego materiału i jego grubość oraz faktura, a także kolor. Możliwe jest zarówno przygotowanie kompozycji monochromatycznych, jak i wielobarwnych.

Gdzie stosuje się ściany z tapicerki?

Panele składające się na ściany tapicerowane mogą pokrywać dowolnie wybrane fragmenty pomieszczenia. Korzysta się z nich w przedpokojach, gdzie często służą za oparcie siedzisk przeznaczonych do zmiany obuwia. Montuje się je również w sypialniach, gdzie pomagają w ocieplaniu wnętrza i sprawianiu, że staje się ono bardziej przytulne. Sprawdzą się jednak również w pokojach dziennych, gabinetach czy korytarzach. Ich dodatkową zaletą poza spektakularnym wyglądem i wpływem wywieranym na atmosferę panującą we wnętrzu jest znakomite tłumienie wszelkiego rodzaju hałasów.