Wybór odpowiedniej szerokości łóżka jest kluczowy dla zapewnienia komfortowego i zdrowego snu. Nieodpowiedni rozmiar może powodować problemy z kręgosłupem, trudności z zasypianiem oraz nieprzyjemne odczucia podczas snu. Dbając o swój komfort i zdrowie, warto dobrać odpowiedni rozmiar łóżka do swoich potrzeb.

Szerokość łóżka a wielkość sypialni

Pierwszą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, wybierając szerokość łóżka, jest wielkość pomieszczenia, w którym ma się ono znaleźć. Nieduży pokój, jeśli ma pełnić jedynie funkcję sypialni, można w całości wypełnić łóżkiem. W ten sposób zyska się przytulne pomieszczenie przeznaczone do odpoczynku. Jeśli jednak pomieszczenie ma pełnić również inne funkcje, lepiej postawić na mniejsze łóżko. W przypadku niedużych pomieszczeń warto postawić na łóżko z pojemnikiem. Taki mebel będzie mógł pełnić dodatkową funkcję. W pojemniku zmieszczą się różne przedmioty, takie jak ręczniki, zapasowe pościele, czy kołdra dla gości.
W przypadku sypialni o niestandardowym wymiarze warto postawić na łóżko na wymiar, aby odpowiednio wykorzystać przestrzeń w pomieszczeniu.

Jak dobrać szerokość łóżka do swoich potrzeb?

Drugą ważną kwestią w doborze szerokości łóżka jest uwzględnienie swoich potrzeb. Optymalną szerokością łóżka dla jednej osoby jest 90 cm, a dla dwóch osób 160 cm. Występują jednak również węższe wersje łóżek – 80 cm dla jednej osoby i 140 cm dla dwóch. Węższe łóżka mogą nie być dobrym rozwiązaniem dla większych osób. Nieduże łóżko nie sprawdzi się także u tych, którzy dużo się wiercą podczas snu. W ich przypadku może dojść do spadnięcia z łóżka lub poobijania się o ścianę. Z tego powodu, jeśli istnieje taka możliwość to lepszą opcją jest zakup typowego lub szerokiego łóżka zamiast jego wąskiego odpowiednika.