Obecnie można wybierać spośród różnych modeli materaców, różniącymi się od siebie wymiarami, grubością, rodzajem wypełnienia, a także twardością. Od ostatniego wybranego kryterium zależy to, czy podłoże będzie się delikatnie zapadać, czy też jego powierzchnia pozostanie niezmienna. Jaka więc twardość materaca będzie najlepsza?

Odpowiednia twardość materaca

Materace mają odpowiednie oznaczenia twardości. Wskazuje na nią litera „H” od angielskiego słowa  „hardness”. Dzięki temu łatwiej jest znaleźć podłoże odpowiednie dla siebie. Podział materaców przedstawia się następująco:

  • H1 — odpowiedni dla dzieci i młodzieży, ponieważ jest najbardziej miękki. Powinny na nim spać osoby nieprzekraczające 80 kg;
  • H2 — to twardość średnia, a więc przeznaczona dla tych, którzy mieszczą się w przedziale 50-80 kg;
  • H3 — dobry dla osób o mocniejszej posturze, ponieważ modele te są średnio twarde. Wytrzymują ciężar od 80 do 100 kg;
  • H4 — wyśpią się nim osoby przekraczające wagę 100 kg, ponieważ mają dużą twardość;
  • H5 — najtwardszy z proponowanych modeli, mający dodatkowe wzmocnienia, które wytrzymują nawet bardzo duże obciążenie.

Należy też dodać, że materac warto dopasować do swoich preferencji. Dla przykładu osoby starsze mogą lepiej wysypiać się na miękkim podłożu. Z kolei bolący kręgosłup dobrze wypoczywa przy twardszych modelach.

Typ materaca


Mając wątpliwości co do tego, jakie materace sprawdzają się najlepiej, warto zapytać o zdanie specjalistę. W Tapica meble w Białymstoku chętnie doradzimy Ci w wyborze odpowiedniego modelu. Na twardość materaca ma również wpływ jego wypełnienie. Warianty lateksowe mają elastyczność punktową, dzięki której są twardsze w wybranych miejscach. Natomiast piankowe są zazwyczaj najmiększe, a termoelastyczne dopasowują się do ciała.