Sen jest niezbędny do tego, by organizm mógł się zregenerować i zgromadzić energię na kolejny dzień. Pozwala na opadnięcie nagromadzonych emocji, wyrównanie krążenia i oddechu. Żeby możliwe było również zmniejszenie napięcia mięśni oraz odpoczynek stawów i mięśni od całodziennych obciążeń niezbędny okaże się prawidłowo dobrany materac do łóżka. Przekonajmy się, jakie rodzaje materacy są dostępne i sprawdźmy, co brać pod uwagę przy ich wyborze.

Rodzaje materacy i ich właściwości

Materace są wytwarzane z różnych materiałów, a ich rodzaj w dużym stopniu wpływa na to, czy uda się uzyskać spokojny i zdrowy sen. Użytkownicy mają do wyboru modele lateksowe, piankowe oraz sprężynowe. Materace lateksowe wyróżniają się swoją elastycznością. Zapewniają dobre wsparcie ciała, a zarazem są bardzo sprężyste, proporcjonalnie uginając się pod ciężarem leżącego. Lateks jest porowaty, co gwarantuje przepływ powietrza, a także nie powoduje alergii. Są też niezwykle wytrzymałe. Materace piankowe znakomicie dostosowują się do kształtu ciała. Pianki wysokoplastyczne i termiczne uginają się nie tylko pod wpływem ciężaru, ale również ciepła emitowanego przez ciało użytkownika. Oferują użytkownikowi wysoki komfort snu, dają też świetne podparcie, ponieważ ciężar osoby leżącej na materacu rozkłada się równomiernie. Materace sprężynowe występują w wersjach bonelowych, gdzie sprężyny są ze sobą połączone oraz kieszeniowych, w których znajdują się w tkaninowych osłonkach i mogą uginać się niezależnie od innych, co zwiększa komfort użytkowania. Będzie on najwyższy w materacach multipocket, gdzie sprężyny mają niewielką średnicę.

Co ma znaczenie przy wyborze materaca?

Podstawową cechą materaca będzie jego twardość, która powinna być dopasowana do masy ciała użytkownika. Znaczenie ma jego rodzaj, który musi odpowiadać indywidualnym preferencjom. Liczy się też łatwość zdejmowania i prania pokrowca oraz jego wykończenie.