Sen ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jego niedobór odbija się naszym samopoczuciu i wyglądzie, a dodatkowo może być przyczyną wielu chorób. Dlatego warto zadbać nie tylko o odpowiednią ilość snu, ale także o jego jakość. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady gwarantujące zdrowy sen.

Czym jest zdrowy sen?

Zdrowy sen to taki, po którym budzimy się wypoczęci i pełni energii na cały dzień. By tak się stało, sen musi być odpowiednio długi i nieprzerwany. Jak zatem zapewnić sobie jakościowy sen? Wystarczy trzymać się poniższych zasad:
• spać minimum 7 godzin dziennie – z badań przeprowadzonych w 2015 roku przez specjalistów ds. snu z American Academy of Sleep Medicine and Sleep Research wynika, że dorosły człowiek powinien spać od 7 do 9 godzin na dobę;
• ostatnią kawę wypić minimum 6 godzin przed pójściem do łóżka;
nie pić przed snem alkoholu – zamiast tego warto zaparzyć sobie np. napar z melisy;
• nie najadać się na wieczór – ostatni posiłek najlepiej zjeść 2-3 godziny przed pójściem spać;
spać w odpowiedniej pozycji – najzdrowszą pozycją do spania jest ta na boku, gdyż sprzyja ona utrzymaniu prostego kręgosłupa i nie generuje ucisku organów wewnętrznych, a dodatkowo pomaga w utrzymaniu drożności dróg oddechowych.

Jak zadbać o sypialnię?

Na nasze zdrowie i samopoczucie wpływa także otoczenie, dlatego też należy zadbać o miejsce, w którym śpimy. W sypialni najważniejszym meblem jest łóżko. W miarę możliwości powinniśmy zainwestować w dobry jakościowo materac, który będzie odpowiednio podpierał nasz kręgosłup i zapewniał odpoczynek mięśniom. Sypialnia to pomieszczenie, w którym powinna panować cisza i dochodzić jak najmniej światła. Warto odgrodzić się od hałasów z zewnątrz poprzez montaż solidnych rolet. Telewizor, laptop i wszelkie sprzęty elektroniczne nie powinny znajdować się w sypialni. Niebieskie światło, które emitują ekrany tych urządzeń zaburza cykl dobowy, a dźwięki powiadomień sprawiają, że mogą pojawić się u nas problemy ze snem.